کابینت ممبران

کابینت ممبران چیست و انواع آن کدام است؟

 • این کابینت به کابینتی گفته می‌شود که در آن از روکش ممبران استفاده شده باشد.
 • بهتر است بگوییم که ممبران یا وکیوم یک سری روکش PVC هستند که بر روی اجناس مختلف از جمله‌ MDF، چوب یا نئوپان کشیده می‌شوند و به آن جنس خام زیبایی می‌بخشند.

اکثر این روکش‌های PVC بر روی‌MDF کشیده می‌شوند؛ میتوان گفت متریال خام کابینت‌های ممبران اغلب MDF است.

 • روال کار به این صورت است که بر روی‌MDF خام یا ام دی افی که با دستگاه CNC ابزار زده شده است ابتدا چسب زده می‌شود و به کمک تکنولوژی مخصوص روکش ممبران برای روی آن وکیوم می‌شود.
 • معمولاً به دلیل قیمت بالا، فقط آن سمت ام دی اف که به سمت بیرون است روکش ممبران زده می‌شود و طرف دیگر با PVC سفید پوشش داده می‌شود.
 • معمولاً کابینت ممبران را با کابینت کلاسیک یکی می‌دانند؛ اما درواقع کابینت ممبران می‌تواند هم به صورت کلاسیک و هم به صورت مدرن کار شود.
 • اگر بر روی یک ام دی اف طرح‌های کلاسیک کار شود و بعد روکش ممبران شود طبیعتاً به آن کابینت کلاسیک میگویند و اگر به صورت ساده روکش شود می‌توان در کار مدرن از آن استفاده کرد.
 • این کابینت دارای مدل‌های مختلف و دو نوع طرح روکش است. نوع اول هم مناسب طرح‌های کلاسیک و هم مناسب طرح‌های مدرن است، اما روکش‌های ضخیم‌تر و براق نیز وجود دارد که مخصوص کابینت ممبران مدرن است.
 • با توجه به طرح و رنگ می‌توان از روکش‌های نوع اول در طرح‌های مختلف مدرن و کلاسیک کابینت ممبران استفاده کرد و روکش نوع دوم که ضخیم و براق است فقط در طرح‌های مدرن قابل استفاده است.
 • توجه کنید بفرمایید که این نوع کابینت تأثیر زیادی در زیبایی دکور آشپزخانه و زیبایی خانه دارد و از طرفی تنوع طرح در کابینت ممبران نسبت به بقیه جنس‌های کابینت بیشتر است که دست شما را برای انتخاب باز نگه میدارد.

 به صورت خلاصه میتوان گفت که ممبران در حقیقت نام نوعی روکش است که روی کابینت‌هایی از جنس MDF، پی‌وی‌سی یا نئوپان کشیده می‌شود و حالتی خام و جذاب به کابینت‌ها می‌دهد.

چه افرادی از کابینت ممبران استفاده می کنند؟

بیشتر افراد از روکش ممبران استفاده می‌کنند زیرا جلوه‌ای غنی و ترکیبی از هنر سنتی و مدرن است که برای خانه‌های سنتی و معاصر مناسب است. ممبران همچنین در مقایسه با اکرولیک مقرون‌به‌صرفه‌تر است و حس و حالی طبیعی با ظاهری یک دست در عین سادگی خود به آشپزخانه ها می‌دهد.

از ویژگی های کابینت ممبران میتوان:

 1. مقاوم دربرابر رطوبت و هوای گرم (ایده‌آل برای آشپزخانه)
 2. دوام بیشتر در مقایسه با لمینت
 3. موجود در ۲ حالت براق و مات
 4. به ‌راحتی با دستمال های پارچه ای و مواد شوینده‌ی ملایم تمیز می‌شود
 5. به‌دلیل پوشش لبه‌ها نیازی به لبه باندینگ ندارد
 6. دارای سطحی بسیار صاف و براق
 7. در مقایسه با اکرولیک و UV بسیار هزینه ی تمام شده ی کمتری دارد‌ است.

 

برای حفظ و نگهداری از این نوع کابینت چه باید بکنیم؟

 1. اگر برای مدت طولانی در معرض نور آفتاب قرار بگیرد ممکن است تغییر رنگ بدهد پس هنگام نصب کابینت سعی کنید در فضایی که مدام در معرض نور مستقیم است قرار ندهید.
 2. برای کدر شدن و از بین نرفتن براقیت کابینت مدام تمیز نگه داید.
 3. در طول زمان و استفاده‌ی زیاد ممکن است از روی چوب بلند شود.
 4. استفاده از دستمال از زبر و اسکاچ به خاطر استفاده از PVC بر روی آن خط می‌اندازد پس سعی کنید برای تمیز کردن آن از دستمال ها نرم و یا مواد شوینده ی ملایم استفاده کنید .

1 دیدگاه برای “کابینت ممبران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *